7/24 Kesintisiz Hizmet +90 (312) 317 97 97info@mhh.com.tr
Güvenilir Ekip
7/24 Hizmetinizde
Hijyenik Ortam
Covid-19 Önlemleri
Kaliteli Hizmet
Türkiye'nin En Büyüğü

Sık Sorulan Sorular

Metropolitan Hayvan Hastanesi

Bayram ve Özel Günlerde Pansiyon Hizmetiniz Var mı ?

Evet, evden uzak kalmanız gerektiğinde sorumluluğunu taşıdığınız biricik hayvan dostunuzu nereye bırakıcam derdine düşmenizi engelliyor, minik dostlarımıza sağlıklı ve refah bir ortam sağlıyor, her biriyle özenle ilgileniyoruz.

Gün boyunca her yere hizmet veriyor musunuz?

Evet. Türkiye Genelinde tüm şubelerimiz ile 7 gün 24 saat görevli ekipleriyle yaralı ve tedaviye muhtaç hayvanlara yönelik hizmet vermektedir.

Kedi/köpek ne zaman kızgınlık (çiftleşme isteği) gösterir?

Hayvanın cinsine, bakım ve beslenme koşullarına bağlı olarak değişebilmektedir. Genellikle kedi ve köpekler 6 aylıkken kızgınlık göstermeye başlarlar.

Kedi/köpek üretimi yapıyor musunuz?

Hayır. Metropolitan Hayvan Hastanesi olarak hayvan üretimi yapılmamakta bilakis sokaklardaki hayvan popülasyonunun makul sayıya indirilmesi yönünde kısırlaştırma faaliyetleri sürdürülmektedir.

Kedi/köpeklerin aşılarına ne zaman başlamalıyız?

Kedi ve köpeklerinizi ilk aldığınız zaman bir veteriner hekim tarafından muayene edilmesi yerinde olacaktır. Veteriner hekim hayvanınıza uygun aşı takvimi belirleyecektir.

Kedime/köpeğime aşı yaptırmak zorunda mıyım? Aşı yaptırmazsam bir zararı olur mu?

Birçok ölümcül hastalığa karşı kedi ve köpeklere zamanında aşı yapılarak bağışıklık kazanmaları sağlanmaktadır. Zamanında aşı yaptırılmadığı takdirde telafisi mümkün olmayan sağlık sorunları yaşanabilmektedir.

Kedimi/köpeğimi kısırlaştırmak için en uygun zaman ne zamandır?

Hayvanın cinsine, bakım ve beslenme koşullarına bağlı olarak değişebilmekle beraber ilk kızgınlığını (çifleşme isteği) müteakiben 6-7 aylıktan büyük kedi/köpeklerin kısırlaştırılması uygun görülmektedir.

Kısırlaştırma için aşı mı yapıyorsunuz? Bu işlem sonrası hayvan ne kadar süre ile yavrulamaz?

Aşı veya ilaçlar ile kalıcı şekilde bir kısırlık sağlanamamaktadır. Kısırlaştırma işlemi; genel anestezi altında özellikle yumurtalık ve testislerin ameliyat ile alınması şeklinde yapılmaktadır. Bu operasyon sonrası hayvan ömrü boyunca yavru yapmayacaktır.

Köpeğin kulağında küpe olması ısırmayacağı anlamına mı gelir?

Hayır. Köpeğin kulağında küpe olması,bu köpeğin kısırlaştırıldığı, mikroçip takılıp kayıt altına alındığını gösterir. Ancak, kısırlaştırılan köpeklerin cinsiyet hormonu aktiviteleri oldukça azalacağından hayvanın genel mizacında bir yumuşama ve saldırganlığında da azalma görülmektedir.

Köpekler için eğitim veriyor musunuz?

Hayır. Köpek eğitimi hizmetimiz yoktur. Bu amaçla köpek eğitim merkezleri tercih edilebilir.

Sadece dişi köpekler mi kısırlaştırılıyor?

Hayır. Çiftleşme ve çoğalmada dişi köpekler kadar erkek köpeklerin de rolü olduğundan hem dişi hem de erkek köpekler kısırlaştırılmaktadır.

Sokağımızda küpeli hayvan başka hayvanlarla çiftleşiyor, kısır hayvan çiftleşir mi?

Kısırlaştırılmış hayvan genellikle çiftleşmez. Ancak çok nadir olmak üzere böbrek üstü bezlerinden salgılanan cinsiyet hormonları etkisiyle çiftleştikleri görülebilmektedir; fakat hiçbir şekilde yavrusu olmayacaktır.